Akdeniz ve Anadolu Mutfağı

Birçok dünya mutfağında Osmanlı kültürünün etkileri görülebilir. Türk yemek kültüründe; Meze; içeceklerle birlikte veya öncesinde servis edilir. Sıcak ve soğuk olarak iki gruba ayrılır.
 
Şiş Kebap; Türk mutfağının en ünlü yemeklerindendir (ızgara etler Kebap olarak adlandırılır). Marine edilmiş et genellikle domates ve kırmızı biber ile sunulur. Bir başka ünlü Türk Kebabı ise Döner Kebaptır. Türk Lokumu; şeker veya bal nişasta ile Antep ve yer fıstıklı, öğütülmüş hindistan cevizli, kurutulmuş meyve karışımları, çikolata veya meyve parçaları ile zenginleştirilmiş olarak küçük porsiyonlar şeklinde imal edilir.
 
Rakı; (anason ile tatlandırılmış, genellikle alkol derecesi yüksek bir içkidir) resmi olmayan milli bir Türk içeceğidir. Soğuk su eklenerek içilir. Anason, su ile karıştırıldığı zaman süt beyaz olur. Türk Rakısı “Aslan Sütü” olarak da adlandırılır.
 
Türk tarzı Kahve de dünya çapında bilinir. Türk Kahvesini hazırlamak için, bakır bir cezve içine konulan su ısıtılır ve içine öğütülmüş kahve konularak köpürene kadar pişirilir. Şekerli istenirse ihtiyaç kadar şeker pişirilirken içine konur. Servisi özel fincanlar ile yapılır.